Vivo X100 Pro, stres testinde hayal kırıklığı yarattı

Vivo X100 Pro amiral gemisi akıllı telefonu, yakın zamanda yapılan bir stres testine tabi tutuldu ve bu test bazı endişe verici sonuçlar ortaya koydu. Sorunun kökeni, cihazın MediaTek’in Dimensity 9300 yonga setinde olabilir.

Bilinmeyenler için, X100 Pro, yüksek kaliteli bir cihaz ve Dimensity 9300 yonga seti, yonga üreticisinin en son amiral gemisi işlemcisi. Ancak, akıllı telefon Sahil Karoul tarafından yapılan bir stres testine tabi tutuldu ve sonuçlar X sitesinde paylaşıldı. Test sırasında, X100 Pro‘nun önemli bir termal daralma yaşadığı ve bunun sonucunda büyük bir performans düşüşü gözlemlendi.

Vivo X100 Pro, stres testinde hayal kırıklığı yarattı

Vivo X100 Pro‘da yer alan Dimensity 9300, testin sadece iki dakikasından sonra maksimum performansının sadece yüzde 46’sına kadar düşürdü. Bu daralma sorunu nedeniyle, çekirdeklerden birinin performansı 0.6GHz’e (maksimum saat hızı 3.25GHz) kadar düştü. Ayrı bir NotebookCheck raporunda, Dimensity 9300’un herhangi bir verimlilik çekirdeği içermediği ve yüksek güç çekirdeklerinin (Cortex-X4) daha fazla güç çekmesi nedeniyle daralma yaşanabileceği belirtildi.

Bu durum, etkileyici ham performans sağlasa da, dezavantajı termaller oldu. Bu stres testi, bunu yansıtıyor olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bir stres testi, sadece CPU’nun yüksek yükler altındaki performansını test etmek içindir ve doğrudan gerçek dünya performansını yansıtmaz. Günlük kullanıcılar, tipik olarak bu kadar aşırı yüklere ulaşmazlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir