İsrail, dünyaca ünlü kanalın ofisini bastı

İsrailli yetkililer, hükümetin Katar merkezli televizyon kanalı Al Jazeera’nın kapatma kararının ardından kanalın Kudüs’te ofis olarak kullandığı otel odasına baskın düzenledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun kabinesi, ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle, Gazze’deki savaş devam ettiği sürece Al Jazeera’nın İsrail’deki faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

İsrailli bir yetkili ve bir Al Jazeera kaynağı baskının dün yapıldığını belirtirken, yayımlanan videoda sivil giyimli yetkililerin otel odasında bulunan kameraları söktüğü görülüyor.

Bu kararı “suç” olarak niteleyen Al Jazeera, ulusal güvenliği tehdit ettiği iddiasının, gazetecilerin hayatını riske atan “tehlikeli ve gülünç bir yalan” olduğunu belirtti. Al Jazeera “her türlü yasal adımı atma” hakkını saklı tuttuğunu ifade etti.

Al Jazeera yayınlarında İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonunu eleştirmişti.

Hükümetin aldığı karara göre alınacak önlemler, kanalın İsrail’deki ofislerinin kapatılması, yayın teknik ekipmanlarına el konulması, kanalın uydu ve kablo yayınlarından çıkarılması ve internet sitesinin erişime engellenmesini içeriyor.

İsrail Parlamentosu, ulusal güvenliğe tehdit olarak görülen yabancı kanalların geçici olarak kapatılmasına izin veren tasarıyı 1 Nisan’da onaylamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir