Sağlığınızı düşünen giyilebilir ürünler: Kişisel sağlık yardımcıları

Giyilebilir teknoloji, özellikle pandemiden sonra sağlığa odaklandı. Pandemide dijital sağlık hizmetleri ihtiyacının daha fazla hissedilmesiyle bileğimizde, kulağımızda, gözümüzde birer check-up robotu gibi çalışan “günlük” aksesuvarlar geliştiriliyor. Akıllı saatler bunun en net örneklerinden biri. Önce adımlarımızı ve nabzımızı sayıyordu; artık yeni yeni yetenekleri var.

GÖVDE KÜÇÜK MARİFETİ BÜYÜK

Akıllı saat modelleri, ufak gövdelerine inanılmaz teknolojiler sığdırıyor. Artık en basit seçenekler bile daha önce akla gelmeyecek özelliklerle donatılıyor. Hemen her akıllı saat modeli akıllı telefonlara bağlanarak bildirimleri üzerine alabiliyor, hemen her akıllı saat ile telefonu cepten çıkarmadan sesli görüşme yapılabiliyor. Hatta eğer eSIM destekli bir akıllı saat alırsanız, telefonunuzu yanınıza almadan dahi iletişim kurabilir hale gelebiliyorsunuz. Bahsettiğimiz temel standart şekilde oturtulduğu için artık firmalar daha çok akıllı saatlerin özellikle sağlık alanındaki yeteneklerini geliştirmeye odaklanıyor. Örneğin güncel her akıllı saat modeli detaylı şekilde nabız ölçebiliyor ve bunu istenirse 7/24 gerçekleştirebiliyor. Bu sayede hareket halinde ya da dinlenirken kalp atış hızınız hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Sadece tek başına bu imkân sayesinde şimdiye kadar binlerce insanın hayatını kurtaran modeller, bünyelerindeki sensörlerden toplanan verilerle sadece takan kişinin değil başkalarının hayatını kurtarma gibi bir amaca da aracılık ediyor.

HAVA TEMİZLEYEN KULAKLIK

– Bu arada sağlığınıza özel olarak hazırlanan başka giyilebilir ürünler de var. Bunların son dönemde en çok ses getireni Dyson Zone olmuştu. Dyson’ın ilk giyilebilir hava temizleyicisi olan Dyson Zone, şehir kirliliğinden dolayı günlük hayatta maruz kaldığımız gaz, alerjen ve partikülleri yakalarken, gelişmiş gürültü engelleme özelliğiyle istenmeyen sesleri ortadan kaldırıp kullanıcılara pürüzsüz ve yüksek ses kalitesi sunuyor. Bu ürün kablosuz kulaklık ile hava temizleyicisini bir araya getirecek ilginç görünen ancak etkili bir yaşam yardımcısı olarak alanda büyük fark yaratıyor.

KALP SAĞLIĞI ÖN PLANDA

– Bu konuda en çok çalışan isimlerden biri teknoloji devi Apple. Kısa süre önce “Apple Watch sayesinde araştırmacılar kalp sağlığında yeni alanları keşfediyor” başlıklı bir yazı yayınlayan Apple, “Ortalama bir yetişkinin kalbi gün içinde 100.000’den fazla kez atıyor” diyor ve sağlığı geniş kapsamda iyileştiren keşiflere daha fazla destek sağlamak amacıyla bir “Araştırmacı Destek Programı” başlattıklarını belirtiyor. Bu program aracılığıyla Apple, araştırmacılara Apple Watch aygıtları sağlayarak kalbin bilimsel bir şekilde anlaşılması dahil olmak üzere sağlık araştırmalarına destek oluyor. Yapılan açıklamaya göre gelecek aylarda Murdoch Çocuk Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Conyers ve ekibi, 40 çocuk ve ergen hastada Apple Watch EKG uygulamasının hassasiyetini araştırmaya başlayacak. Ekip bu araştırmadan yola çıkarak, hastaların EKG ölçümlerini gittikleri her yere beraberlerinde götürüp uygun oldukları her zaman ölçüm yapabilmelerini sağlamanın yollarını araştıracak. Elde edilen bilgiler sayesinde ekip, kardiyak toksisite gerçekliğini daha iyi anlamayı ve olası müdahale olanaklarını belirlemeyi umuyor.

TANSİYON ÖLÇEBİLEN AKILLI SAAT

– Akıllı saatler ve sağlık konusunda Huawei de çalışıyor. Firmanın kısa süre önce Türkiye’de satışa sunulan “tıbbı cihaz” olarak kayıtlı yeni akıllı saati Huawei Watch D, bilekten tansiyon (kan basıncı) ölçebiliyor. Peki bir akıllı saat nasıl oluyor da tansiyon ölçebiliyor? Huawei Watch D, tansiyon değişikliklerini doğru bir şekilde kaydeden yüksek çözünürlüklü bir sensöre sahip. Ayrıca özel olarak tasarlanan kayışına konumlandırılan çift katmanlı hava yastığı, tansiyon ölçümü sırasında şişerek donanım seviyesinde tansiyon ölçümü yapabiliyor. Diğer geleneksel yöntemlerle karşılaştırılabilir güvenilir sonuçlar veren Watch D’nin ölçüm hassasiyeti sadece ±3mmHg aralığında. Örneğin gerçekte 116 mmHg olan büyük tansiyonunuz en fazla 119 ve 113 aralığında değişiklik gösteriyor. Watch D, sağlığınızdan ödün vermemeniz için sabah ve akşam gibi planlanmış zamanlarda tansiyon hatırlatıcıları göndereceği özelleştirilmiş ölçüm planları ayarlamanıza da olanak tanıyor. Huawei Watch D sadece bununla da kalmıyor. Model EKG ile nabız ölçümü yapabiliyor, stres seviyesine bakabiliyor ve detaylı olarak aktivite takibi yaparak sağlığınızı korumanız için size yardımcı olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir