Piyasalarda seçim rüzgârı

Öte yandan Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) hızla gerileyerek 544 seviyesine yaklaştı. Geçtiğimiz temmuz ayında Türkiye’nin CDS’i 2008 sonrası en yüksek seviyeye ulaşmış ve 900 puanı aşmıştı. Yurtdışından kaynak sağlamak amacıyla, yurtdışı piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sunulan uzun vadeli borçlanma aracı Eurobond ise yükselirken; Eurobond faizlerinde de düşüş kaydedildi.

Haftanın ilk işlem gününde piyasada yaşanan hareketliliği değerlendiren Pariterium Danışmanlık Kurucusu Dr. İsmet Demirkol, “Piyasa seçim sürecine ilişkin, tarihin netleşmesi ve adayların belirlenmesi gibi birtakım soru işaretlerinin dağılmasını ve belirsizliğin ortadan kalkmasını fiyatlıyor” açıklamasını yaptı. Ata Yatırım Stratejisti Batuhan Özşahin ise şunları söyledi: “Türkiye’nin CDS’lerinde son günlerde gözlenen düşüşün aslında 21 Şubat sonrası başlayan bir hareketin devamı olduğunu düşünüyoruz ve geçen cumadan buna yaşanan siyasi gelişmelerin etkisinin çok sınırlı kaldığını gözlemliyoruz. Millet İttifakının seçim kampanyası döneminde ekonomi ile ilgili nasıl adımlar atacağı konusunda vereceği mesajlar piyasaların yönü konusunda daha belirleyici olacak.”

TARIM DIŞI İSTİHDAM

– Yurtdışı piyasalar, ABD’de bu hafta cuma günü beklenen tarım dışı istihdam verileri öncesi dün, Türkiye’de akşam saatlerinde gerçekleşen Fed Başkanı Jerome Powell’ın Senato’da gerçekleştirdiği açıklamalara odaklandı. Powell’dan gelen açıklamalar öncesinde piyasalar temkinli hareket etti. Fed tarafından şahin açıklamaların devam edebileceğini kaydeden İsmet Demirkol, “Fed’den 50 baz puan faiz artışı bekliyorum. Yılsonuna kadar da sıkı para politikasının şahinleşeceği görünüyor. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam tarafında beklentim ise 250 bin artış yönünde” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*