FED faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? (2023 FED nisan ayı PPK faiz kararı)

FED faiz kararı için geri sayım başladı. Bugün ve yarın, ABD Merkez Bankası tarafından yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısının ardından, nisan ayı FED faiz kararı piyasalara duyurulacak. Yatırımcıları yakından ilgilendiren toplantıda faizin ne yönde olacağı merak ediliyor. İşte ayrıntılar.

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

ABD Merkez bankası (FED) faiz kararı toplantı takvimi belli oldu.

Buna göre; FED faiz kararı toplantısı 2-3 Mayıs tarihlerinde yapılacak ve 3 Mayıs akşamı saat 21.00’da kritik faiz kararı açıklanacak.

NİSAN AYI FAİZ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklayacağı para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı sözle yönlendirmeler öncesinde karışık bir seyir izliyor.

Dünya genelinde bu hafta açıklanacak merkez bankalarının para politikası kararları ve yoğun veri gündemi fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Fed’in yarın politika faizini 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, politika metni ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarından alınacak sinyallerin piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın yıl sonuna kadar 2 kez faiz indirimine gidebileceği fiyatlansa da söz konusu fiyatlamaların yarınki gelişmelere paralel değişebileceği ifade ediliyor.

MART AYI FED FAİZ KARARI NE OLMUŞTU?

ABD Merkez Bankası (Fed), mart ayı faiz kararını açıkladı.

Fed, politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak, yüzde 4,75-5.00 aralığına yükseltti.

Son artışla birlikte banka, politika faizini 2007’den bu yana kaydedilen en yüksek aralığa çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir