Denizbank’tan Yeni Seçil Erzan Açıklaması: Para Çekme Görüntülerini Paylaştılar

Türkiye’nin konuştuğu milyonluk fon vurgunu ile ilgili Denizbank’tan yeni bir açıklama geldi. Denizbank, Seçil Erzan’ın paralarla birlikte banka içinde çekilen görüntülerine dair açıklama yaptı.

Denizbank’ın bir şubesinde çalışan Seçil Erzan’ın aralarında Emre Belözoğlu, Arda Turan, Fernando Muslera, Selçuk İnan ve Emre Çolak gibi isimlerin de bulunduğu kişileri 44 milyon dolar dolandırdığı iddia ediliyor.

Türkiye’nin günlerdir konuştuğu büyük vurguna dair yargılama süreci de başladı. Denizbank, Türkiye’nin gündemine oturan bu konuya dair ilk kez sessizliğini bozarak detaylı bir açıklamada bulunmuştu.

“Paranın nakit çekilmesiyle birlikte para sahibi kişi, paranın üzerinde hem zilyet hem de tasarruf yetkisi olan tek kişi olmaktadır. Bankadan çekilmiş olan nakit paranın artık tek sorumluluğu ve kullanım hakkı para sahibinin kendisindedir.”

Yapılan açıklamalarda, ‘Bundan sonra bankacılık sisteminin dışına çıkarılmış bir paranın akıbetinden bankanın sorumluluğu bulunmamaktadır.’ ifadelerine yer verilmişti.

Bankacı Seçil Erzan’ın paralarla birlikte bankadan çıktığı görüntüler ise dün ortaya çıkmıştı.

Söz konusu görüntülerle ilgili Denizbank’tan açıklama geldi. Denizbank, söz konusu paraların saadet zincirine teslim edilen görüntüler olmadığını belirtti. Görüntülerin para çekme işlemine ait olduğu vurgulandı.

“Saadet zincirine bankada teslim edildiği iddia edilen bir kısım paralar, iddianın aksine banka kayıtlarından nakit ödeme yoluyla çıkarılarak ‘sistem’ olarak adlandırılan organizasyona teslim edilmektedir.”

Denizbank, sosyal medyada yayılan bu görüntülerin bir kısmını paylaşarak bu görüntülerin ‘saadet zinciri’ ile ilgili olmadığını açıkladı. Öte yandan ortaya çıkan bazı görüntülerin ‘kısmen’ yayınlanmasının olay örgüsünü bozduğu kaydedildi.

“İlgili kamera kayıtları, Bankamıza yatırılan bir paraya değil aksine bir hesap sahibinin, hesabından nakit çekme işlemine aittir.”

‘İlk günden beri vurguladığımız üzere; saadet zincirine bankada teslim edildiği iddia edilen bir kısım paralar, iddianın aksine banka kayıtlarından nakit ödeme yoluyla çıkarılarak ‘sistem’ olarak adlandırılan organizasyona teslim edilmektedir. Nitekim bu husus, Bankamızın 28 Kasım 2023 tarihinde yaptığı ekte de yer alan 3. Kamuoyu Bilgilendirmesinin 20 Soru 20 Yanıt bölümündeki 17. sorunun yanıtında ayrıntıları ile örnek verilerek açıklanmıştır. Eğer iddia edildiği gibi banka nezdinde bir fon hesabı olsaydı para nakden çekilip dışarı çıkarılmaz hesaptan hesaba aktarılırdı.’

Açıklamaların devamında, kamera kayıtlarında görülen olayların nasıl geliştiği de aşağıdaki gibi aktarıldı;

‘İlgili kamera kayıtları, Bankamıza yatırılan bir paraya değil aksine bir hesap sahibinin, hesabından nakit çekme işlemine aittir. Şikayetçi eski sporcu, hesabındaki tutarları kardeşinin sahibi olduğu şirkete havale etmiş, şirketten para çekme yetkisi olan kardeşi de önceden Bankamıza iletilen ve talebi üzerine hazırlanan 2 milyon 490 bin USD olan bu parayı nakit olarak şubeden çekmiştir. Görüntülerden açıkça anlaşıldığı gibi hesap sahibi, elindeki siyah bir çantayı gişe mahallindeki masanın üzerine koymuş ve çekme talimatı verdiği söz konusu tutar nakit olarak çantaya doldurulmuştur. Bu husus kameralarda açıkça görülmektedir. Hemen akabinde sonradan A.Y. olduğu anlaşılan Seçil Erzan’ın para getir-götür işlerinde kullandığı şahıs, para dolu siyah çantayı alarak bankadan çıkış yapmıştır. Hesap sahibi, Bankamız nezdinde mevcut imza sirkülerine uygun ödeme fişini imzalayıp, Seçil Erzan ile öpüşerek vedalaşmış ve kapıda bekleyen güvenlik görevlimiz ile selamlaşarak çok kısa bir süre sonra şubeden ayrılmıştır’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir